Wypalenie zawodowe? Sprawdź, jak dać sobie z nim radę!

Wypalenie zawodowe? Sprawdź, jak dać sobie z nim radę!

Żyjemy dziś szybko, nieustannie chcąc więcej. Nie ma niczego złego w robieniu kariery i pragnieniu bycia produktywnym, jednak kluczową kwestią jest zachowanie równowagi. Nadmiar obowiązków Cię przytłacza i czujesz, że stres odbiera Ci całą radość? Masz dość obecnego miejsca pracy? Bardzo możliwe, że to wypalenie zawodowe.

Uważnie wsłuchaj się w swoje potrzeby i zacznij działać

Nie bagatelizuj sygnałów wysyłanych przez Twój umysł i ciało. Postaraj się wprowadzić kilka zdrowych nawyków, które ułatwią Ci powrót do zdrowego balansu między sferą prywatną a zawodową. Zrezygnuj z nadgodzin i nie bierz na swoje barki więcej projektów niż to konieczne. Często dodatkowe pieniądze nie są tego warte. Staraj się dokładnie planować zadania, by były odpowiednio rozłożone w czasie. Jeśli problem leży w tym, jak zarządzana jest firma, która Cię zatrudnia i w atmosferze, która w niej planuje, poważnie rozważ zmianę. Często strach motywuje nas do pozostawania w tym samym przedsiębiorstwie i nie przyjmujemy przez to korzystniejszych ofert. Pozwól sobie na odrobinę odwagi!

Może to czas na małą przerwę?

Stoisz na czele własnego biznesu? Duża odpowiedzialność i konieczność czuwania nad wszystkim bywa ciężarem. Nasza rada? Nie bój się prosić o pomoc i zadbaj o to, by mieć wsparcie w postaci zaufanej osoby. Zdarza się, że niektórzy pewnego dnia budzą się i uznają, że tak naprawdę nie wiedzą, co chcą robić w przyszłości. Pamiętaj, że nie musisz ciągle podążać ścieżką, którą kiedyś wybrałeś, jeżeli już Cię to nie uszczęśliwia. Jeśli dysponujesz finansowym zapleczem, zrób sobie przerwę. Odłóż na bok kwestie zawodowe i wyrusz na poszukiwania swoich pasji. Niewykluczone, że staną się one nowym źródłem zarobku! Zapisz się na kurs malarstwa, odkrywaj nieznane do tej pory rodzaje sportów, podróżuj, odwiedzaj rozmaite warsztaty... Poczujesz się znacznie lepiej.

Zadbaj nie tylko o swoje ciało, ale i o ducha

Odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta obfitująca w składniki odżywcze i aktywność fizyczna przyniosą Ci wiele dobrego. Równie dużą uwagę co ciału, poświęć także umysłowi. Medytuj i poszerzaj swoje horyzonty. Znakomitym rozwiązaniem są kursy rozwoju duchowego, które pozwalają spojrzeć na wiele kwestii z zupełnie innego punktu widzenia. Inspirują, uczą, jak istotne jest to, w jaki sposób o sobie myślimy i pozwalają nabrać dystansu. Kto wie, może dzięki nim w Twojej głowie wykiełkuje pomysł, który odmieni Twoje życie na lepsze? Wypalenie zawodowe nie musi dłużej być Twoim problemem. Sam się przekonaj!