Jak przygotować się do porodu?

Jak przygotować się do porodu?

Poród to niezwykle ważne wydarzenie w życiu kobiety. To także ogromny wysiłek, dlatego też warto się do niego odpowiednio przygotować. Natura daje nam na to całe 9 miesięcy. Od czego zatem zacząć przygotowania do porodu i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Zajęcia w szkole rodzenia

W przygotowaniach do porodu może pomóc szkoła rodzenia Warszawa. Na takie zajęcia uczęszcza wiele kobiet, które przygotowują się do tego ważnego dnia. Uzyskamy tam aktualne informacje na temat porodu czy na przykład karmienia piersią. Dostaniemy tam również wskazówki na temat tego, jak rodzić oraz jakie są najczęstsze problemy związane z porodem. Ten etap zajęć odbywa się w formie wykładu. W szkole rodzenia pojawiają się również zajęcia praktyczne. Obejmują ćwiczenia w czasie ciąży, które przygotowują ciało do porodu, uczą prawidłowej techniki oddychania czy technik relaksacyjnych. Na uczęszczanie do szkoły rodzenia decydują się zarówno kobiety, które nigdy wcześniej nie rodziły, jak i te, które pierwszy poród mają już za sobą.

Wybór szpitala i plan porodu

Przed porodem warto dokonać wyboru odpowiedniego szpitala. W tym celu warto zrobić listę placówek, które spełniają nasze oczekiwania i odwiedzić je. Szpitale mogą się od siebie różnić pod wieloma względami. Zarówno standardem, jak i wyposażeniem sal czy podejściem do pacjenta. Aby uniknąć dodatkowego stresu podczas porodu, warto jest to sprawdzić odpowiednio wcześniej, udając się do szpitala osobiście. Dobrym pomysłem będzie rozmowa z położnymi oraz innymi kobietami, które rodziły w danym szpitalu. Z pewnością opowiedzą nam o swoich odczuciach i doświadczeniach. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć najlepszą dla nas decyzję. Warto również przygotować plan porodu i sporządzić go wspólnie z położną lub lekarzem. W takim dokumencie powinny zawierać się informacje dotyczące miejsca i warunków porodu, zgody lub ich brak na wykonywanie różnego rodzaju procedur medycznych oraz zawarcie informacji, czy podczas porodu obecna będzie osoba towarzysząca. W planie porodu są również zawarte informacje o znieczuleniu. To niezwykle ważny dokument, dzięki któremu poczujesz się bezpiecznie, a lekarz będzie w stanie zrozumieć Twoje potrzeby i oczekiwania.

Pakowanie torby do porodu

Warto pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześniej przygotować torbę do porodu, którą zabierzesz ze sobą do szpitala. Co powinno się w niej znaleźć? Między innymi ręcznik, klapki, piżama lub koszula nocna, biustonosze z funkcją karmienia, szlafrok czy niezbędne kosmetyki. Zabierz ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Jeśli okaże się, że musisz zostać w szpitalu nieco dłużej, możesz poprosić rodzinę o dostarczenie kolejnych ubrań czy innych akcesoriów.