Jak postępować z dzieckiem chorym na anoreksję?

Jak postępować z dzieckiem chorym na anoreksję?

Zaburzenia odżywiania, z którymi zmaga się dziecko, są tematem wyjątkowo trudnym dla całej rodziny. Czasami prowadzenie dialogu z chorującym nastolatkiem jest niezwykle kłopotliwe i nie zawsze wiadomo, od czego właściwie zacząć. Odpowiednie podejście do zmagającego się z anoreksją dziecka jest szczególnie istotne, ponieważ może pomóc ono w powrocie do zdrowia.

Spis treści:

  1. Jak postępować z dzieckiem chorym na anoreksję, czyli pierwsza rozmowa
  2. Jak postępować z dzieckiem z anoreksją?
  3. Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksję?

Jak postępować z dzieckiem chorym na anoreksję, czyli pierwsza rozmowa

Pierwsza rozmowa często bywa też najtrudniejszą. Oczywiście wiele zależy od zaawansowania choroby oraz naturalnego kontaktu, jaki dziecko ma ze swoim rodzicem. Jeśli ogólne stosunki na linii opiekun i dziecko są lepsze, niż poprawne, z całą pewnością rozmowa będzie łatwiejsza i przyniesie pozytywne rezultaty.

Jak postępować z dzieckiem z anoreksją?

Wielu rodziców zastanawia się, jak postępować z dzieckiem z anoreksją, bojąc się, że niewłaściwe próby rozmowy przyniosą jeszcze gorszy efekt, a dziecko finalnie odsunie się jeszcze bardziej i całkowicie zamknie w sobie. Takie obawy oczywiście mają swoje uzasadnienie. Właśnie dlatego należy zdawać sobie sprawę z tego, jak zachowywać się w stosunku do takiego nastolatka. Przede wszystkim uważnie słuchaj i nigdy nie oceniaj dziecka. Spraw, że poczuje się akceptowane i wysłuchane. W ten sposób na pewno o wiele łatwiej przyjdzie mu zwierzanie się. Nawet jeśli wyczujesz, że twoje dziecko nie mówi ci całej prawdy, nie reaguj złością, ani nie prowadź przesłuchania.

Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksję?

Jeśli twoje dziecko poczuje się bezpiecznie, o wiele łatwiej będzie mu mówić o trudnych dla siebie tematach. Zachęć je delikatnie do wyrażania swoich uczuć, ale pamiętaj, że bardzo ważne jest tutaj wyczucie i zaufanie. Pomocne będzie stworzenie przyjaznej atmosfery. Może zróbcie wspólnie coś, co do tej pory sprawiało dziecku radość? Wspólny film, domowe zabiegi kosmetyczne a może oglądanie rodzinnych zdjęć? To ty znasz swoje dziecko najlepiej i dobrze wiesz, co pozwoli mu uwolnić emocje. Nie każdy rodzic wie, jak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksje i jeśli nie czujesz się na siłach, w pierwszej kolejności porozmawiaj o tym ze specjalistą, który na pewno odpowiednio cię nakieruje.

Nie wiesz, w jaki sposób pomóc swojemu dziecku, które zmaga się z zaburzeniami odżywiania? Leczenie anoreksji u dietetyka Morąg może być możliwie najlepszym rozwiązaniem. Szukanie pomocy u specjalisty na pewno przyniesie pozytywne rezultaty.