Jak leczyć świerzb?
Choroby skórne mogą dotknąć każdego z nas. Warto w takim przypadku umiejętnie rozpoznać przyczynę i przystąpić do działania. To musi mieć na celu eliminacje nie tylko stanów zapalnych i doskwierających objawów, ale również usuniecie przyczyny problemu. Jednym ze schorzeń, które może ci się przytrafić, jest świerzb. Sprawdź, jak w takim przypadku zareagować!
Świerzb – co warto o nim wiedzieć?
Świerzb to nic innego jak wywoływana przez pasożyty choroba zakaźna. Najczęściej można się nią zarazić na skutek bliskiego kontaktu z osobą chorą lub przedmiotem osobistym, który mógł mieć kontakt z nosicielem. Chociaż mówi się, że roztocza atakują głównie dzieci, to zakażenie może równie dobrze przytrafić się osobom dorosłym, a nawet zwierzętom. To właśnie dlatego w każdym przypadku niezwykle istotnym elementem jest zachowanie właściwej higieny ciała i otoczenia.
Objawy zarażenie świerzbowcem
Objawy świerzbu ograniczają się do zmian skórnych pojawiających się na wybranych częściach ciała. Najczęściej są to zaczerwienienia i wybroczyny zlokalizowane w pachwinach, fałdach skórnych, w okolicach narządów płciowych oraz parte rąk, pępka i pośladków. Chorobie towarzyszy również nieprzyjemny świąd, który powoduje dyskomfort.
Jak uchronić się przed świerzbem?
Chcąc uchronić siebie i swoich bliskich przed zakażeniem pasożytem świerzbowca, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim właściwa higiena osobista, jak i regularna wymiana osobistych tekstyliów. Oznacza to, że zmiana pościeli, regularne pranie zasłon, dywanów, czy materaca, będzie w tym przypadku jak najbardziej wskazane. Co więcej, nie zapominaj o ręcznikach. Zwracaj uwagę na to, aby każdy z domowników miał przypisany własny ręcznik i inne środki higieniczne. Dobrym rozwiązaniem jest również ich cykliczne pranie w temperaturze 90 stopni. To pozwoli na eliminację jakichkolwiek zarazków.
Leki na świerzba – co stosować?
Szukając odpowiednich preparatów i środków ochrony, zadbaj o przyjmowanie stosownych preparatów. Leki na świerzba proponowane są, jako produkty do stosowania miejscowego. Większość z nich zawiera benzoesan benzylu w stężeniu od 10% do 25% składników aktywnych. Dzięki temu, produkty nie tylko leczą objawy choroby, ale również skutecznie unieszkodliwiają pasożyty, które zdążyły zagnieździć się na twojej delikatnej skórze. Pamiętaj, by leki stosować na umyte i osuszone ciało. Najlepiej każdorazowo zmieniać odzież w tym bielizną na świeżą, a zużytą od razu oddawać do parani w wysokiej temperaturze. Wykorzystaj zdobytą wiedzę, gdy dopadnie cię choroba.