Jak działa i kiedy przydaje się zmywarka?

Jak działa i kiedy przydaje się zmywarka?

Każdy pomaga w pracach domowych. Można posprzątać sypialnię lub odkurzyć półki. Młodsi pomagają nawet pomóc w składaniu prania lub zamiataniu podłogi. A może Twoim najmniej lubianym zajęciem  jest zmywanie naczyń. Jeśli tak, możesz uzyskać pomoc od jednego poręcznego wynalazku. Co mamy na myśli? Oczywiście zmywarkę!

Krótka historia zmywarki

Oczywiście nie wszystkie domy mają zmywarkę. Wiele osób nadal zmywa naczynia ręcznie tak jak wszyscy przed 1886 rokiem. W tym samym roku Josephine Cochran wynalazła pierwszą zmywarkę do naczyń. Dwa lata później złożyła wniosek i otrzymała patent na swoją kreację. Zmywarka Cochrana nie korzystała z prądu. Zamiast tego działał za pomocą pompy sterowanej rączką z przodu urządzenia. Nowoczesne zmywarki przeszły długą drogę od tego wczesnego modelu.

Jak działa zmywarka?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działają takie maszyny? Po załadowaniu zmywarki przez osobę i naciśnięciu przycisku „Start” rozpoczyna się cykl zmywania. Można by oczekiwać, że maszyna zacznie się od napełnienia wodą, ale w większości przypadków zaczyna się od opróżnienia. Dzięki temu usuwa się resztki wody pozostałej z ostatniego cyklu. Gdy zmywarka jest całkowicie opróżniona, świeża woda wpływa przez zawór wlotowy zmywarki. Woda zbiera się w misce na dnie zmywarki. W większości modeli w niecce znajduje się również grzałka. To podgrzewa wodę do temperatury między 65, a 75 stopni C. Oprócz wody potrzebny też jest odpowiedni detergent. Hurtownia chemii dostarczy odpowiednich środków wysokiej jakości. Następnie pompa wtłacza wodę do dwóch ramion spryskujących, zmuszając je do wirowania. Komora na detergent otwiera się, dodając mydło do naczyń. Wirujące ramiona spryskują wodą przedmioty w pralce, myjąc je za pomocą detergentu.

Po co zmywarce zegar?

Zmywarki mają również zegar, który informuje maszynę, kiedy przejść do następnego etapu procesu zmywania. Gdy zegar wskazuje, że czas na płukanie, woda z mydłem spływa do umywalki. Tam pompa wypycha go z maszyny. Następnie przez zawór wlotowy dostaje się więcej czystej wody. Ta woda jest pompowana przez ramiona spryskujące w celu spłukania naczyń. Gdy woda z płukania spłynie, nadszedł czas, aby naczynia wyschły. Różne modele osiągają to na różne sposoby. Niektórzy używają elementu grzejnego, aby naczynia wysychały szybciej. Inne pozwalają na samodzielne wyschnięcie naczyń. Niektórzy wybierają drugą opcję oszczędzania energii. W końcu czyste naczynia są gotowe do odstawienia. Będą gotowi na następny rodzinny posiłek. Wtedy cykl rozpocznie się od nowa! Czy kiedykolwiek używałeś zmywarki? Jeśli tak, wiesz, jak wygodne mogą być te maszyny. Jakie przyszłe wynalazki możesz wymyślić, aby jeszcze bardziej uprościć prace domowe?