Gdy zdrowie nie dopisuje – co robić?

Gdy zdrowie nie dopisuje – co robić?

W życiu nie ma niczego cenniejszego ponad zdrowie – i zgodzi się z tym każdy, kto choć raz chorował przez dłuższy czas i przez to był wyłączony z codziennego życia lub jego codzienne funkcjonowanie było utrudnione. Niestety często zdarzają się sytuacje, w których organizm odmawia posłuszeństwa niemal z chwili na chwilę. Co robić w takiej sytuacji?

Lekarz pierwszego kontaktu to podstawa!

Może wydawać się, że nie ma nic łatwiejszego, niż umówić się na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli niepokoi nas cokolwiek w funkcjonowaniu organizmu. W praktyce jednak nierzadko okazuje się, że rejestracja do lekarza to niemały wyczyn, który nie każdemu się udaje. Zajęta linia, telefony, które nie są odbierane, albo połączenie z rejestracją przerwane nagle – kto z nas nie zna tych problemów?

Często jechanie osobiście do przychodni i to tylko w godzinach, w których prowadzona jest rejestracja, okazuje się jedynym skutecznym rozwiązaniem. Nie każdemu jednak zdrowie i siły na to pozwalają. Osobną kwestią pozostaje czas: bo niejeden z nas w godzinach rejestracji do przychodni jest przecież w pracy.

Niemniej jednak – warto znaleźć taką przychodnię i takiego lekarza, do których dodzwonisz się bez większego problemu, a na wizytę nie będziesz długo czekać. W skrajnych przypadkach, gdy samopoczucie się pogarsza lub objawy są niepokojące, nie czekaj na wizytę u lekarza rodzinnego i udaj się na SOR lub na nocną opiekę zdrowotną.

Miej rękę na pulsie i badaj się regularnie

Oczywiście zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest zapobiegać problemom, niż cofać ich skutki. Dlatego warto badać się regularnie i kontrolować swój stan zdrowia. Regularne wizyty u lekarza (nawet tylko raz w ciągu roku) mogą nawet uratować życie. Niejedna choroba długo nie daje żadnych objawów, a gdy się już pojawią, może okazać się, że schorzenie jest już rozwinięte.

Nie bagatelizuj również objawów, które są uporczywe i nie ustępują, pomimo upływu czasu i prób złagodzenia ich domowymi sposobami. Np. przewlekłe swędzenie skóry często utożsamiamy z alergią lub nadwrażliwością skóry, a w rzeczywistości może się okazać, że potrzebne będą np. leki na świerzba, bo to właśnie z tą dolegliwością mamy do czynienia. Nie warto więc zwlekać, skoro ulgę możesz odczuć od razu.

Nie szata zdobi człowieka – zwracaj uwagę na szczegóły!

Trafiając do nowej placówki medycznej często bywamy zachwyceni tym, jak pięknie się prezentuje. Eleganckie komplety medyczne damskie, nowoczesne sprzęty i estetyczny, spójny wystrój wnętrz: wszystko to sprawia, że niemal automatycznie nabieramy zaufania do tego miejsca i lekarzy, którzy w nim pracują.

Pamiętaj jednak, że ładna okładka to nie wszystko – a kompetencje medyków najlepiej weryfikują konkretne przypadki, z jakimi muszą się zmierzyć. Ufaj swojej intuicji, ale także sprawdzaj opinie innych pacjentów!